Chcete si postavit párty stan? Co to pro vás znamená z formálního hlediska? Potřebujete stavební povolení?
Pro stan není nutné povolení
Dnešní párty stany se liší rozměry, barvou, designem i použitými materiály. Jsou tak dostatečně variabilní pro různé typy akcí.
Nejčastěji se setkáte se stanem 4 x 6 m, stejně tak mají spotřebitelé zájem o nůžkový stan 3 x 9 m. Potisk stanů bývá poptáván hlavně v komerční sféře. Soukromí uživatelé upřednostňují jednoduché jednobarevné modely.
Vzhledem k tomu, že stan je přenosné a mobilní zařízení, standardně žádné stavební povolení, pokud ho chcete postavit na vlastním pozemku, nepotřebujete.
Obecně platí, že ani u pergol nebo altánů není vždy povolení na vašem vlastním pozemku nezbytné. Konkrétně zákon vymezuje objekty do zastavěné plochy 25 m2, u nichž nejen nemusíte řešit stavební povolení, ale není potřeba ani stavbu ohlašovat.
Nad tuto hranici je nutné již příslušné úředníky informovat. Nicméně pozor, s konkrétním stavebním úřadem si musíte sami dojednat, jakou podobou má takové povolení mít. Pokud bude úřad benevolentní, stačí ohlášení. Jinde vás ale může nepříjemně překvapit i nutnost stavebního povolení.
Zákon však povinnosti ukládá
Stejně tak se musíte řídit povinnostmi, které vám předepisuje stavební zákon. Tedy například to, že altán nebo pergolu jednoduše nemůžete umístit blíže k sousedovu pozemku než na vzdálenost 2 metrů.
V případě, že se oslavu chystáte uspořádat v prostoru veřejném, jako je třeba park, tam už je samozřejmě povolení nezbytné. Dohodnout se musíte primárně s majitelem pozemku. A pozor, v takovém případě může poměrně trvat, než se budete s někým schopni domluvit. Vyřešit všechny formality může trvat i měsíc, raději tak začněte včas.
Pozor, složitější je také problematika montovaných hal včetně velkokapacitních párty stanů, které slouží i jako skladové haly. Ty se posuzují odlišně a je tak potřeba se vždy na konkrétním úřadě informovat, jak na vámi zamýšlenou stavbu bude nahlížet.