Čas na odchod? Jak se rozhodnout při změně zaměstnání

on

|

views

and

comments

Je to téměř hamletovská otázka – změnit či nezměnit? Stabilita jedné práce na celý život je pro někoho stejně důležitá jako pravidelná ranní káva s vločkami. Ale pokud o změně uvažujete, bát se netřeba.

Změna pracovní pozice v nás nemusí vyvolávat husí kůži.
Zuzanka, rozmysli si to s tou výpovědí. Nemáš se dobře? Máš tam jistý plat i pětadvacet dní dovolené ročně, stravenky, služební mobil. Měla by si myslet na stabilitu. Co když nová firma zkrachuje?

Připomíná vám to něco? Podobný rozhovor se možná odehrál už v nejedné domácnosti či telefonickém rozhovoru. Ale rozhodnutí, kdy je nejvyšší čas změnit místo a posunout se dál, zůstává v konečném důsledku pouze na vás. Dokážete vzít na ramena takovou odpovědnost?

Loajalita s jinou tváří

Změna pracovní pozice stále v některých z nás vyvolává husí kůži. Jemná nejistota, pochybnost o vlastním rozhodnutí, strach, zda děláme dobře, pokud už jsme si někde vytvořili stabilní prostor. Podle Natálie Šegedovej z agentury GoodCall for Talent, renomované odbornice v oblasti talent managementu, však už dávno neplatí to, co bylo typické pro generaci našich rodičů – setrvat v jednom zaměstnání celý život. „Loajalita vůči zaměstnavateli, jak jsme ji vnímali kdysi, má dnes zcela jinou tvář. Mladí lidé chápou změnu pracovní příležitosti jako možnost pro jejich vlastní rozvoj a bez váhání po ní sáhnou. Změnit pozici po třech až pěti letech je běžné, dokonce žádoucí, pokud se zaměstnanci chtějí obohatit o znalost jiných pracovních kultur, procesů, stylů vedení a podobně, „vysvětluje Šegedová. Zatímco však generace Y, jak ji obvykle odborníci nazývají (pozn. Generace narozená mezi roky 1980 až 1990), bez ostychu migruje z místa na místo, v starších jednotlivcích se odhodlání mísí s pochybnostmi, které dokáží hodně překazit.

Poznej sám sebe – to není klišé věta

Samozřejmě, pokud máme pocit, že máme práci, která nás naplňuje a přináší nám frekventovaný pocit seberealizace, asi by bylo nerozumné při prvním zádrhel vyplňovat dotazník na vyhledávači s profesemi. Na druhé straně však není třeba mít strach před změnou. „Nikdy na ni není pozdě,“ upozorňuje Natália Šegedová. „V práci trávíme převážnou čas života a pokud si nevybereme správně, má to negativní efekt úplně všude – od zdraví až po vztahy. Sama v mé profesi setkávám až příliš mnoho lidí, jejichž práce nebaví, případně jejich baví až příliš a jsou blízko vyhoření, „popisuje. Zároveň však jedním dechem dodává, že základem pro správné rozhodnutí je schopnost poznat sám sebe, své cíle a sny.

V tomto směru je opět možné pozorovat vývoj situace na pracovním trhu a možnosti současných zaměstnanců. Personální poradce, kouč či psycholog se zaměřením na rozvoj kariéry – nejsou to jen nové pojmy ve slovníku slovenského jazyka a móda, která se další sezónu omrzí. „Je to evoluce a potřeba,“ tvrdí personální odbornice. „V pracovním životě je důležité najít spokojenost, smysluplnost, naplnění. Dodávají nám energii, radost a pokud je máme, máme i výkon, výsledky, které od nás očekává firma, „míní Šegedová. Právě odborníci nám tedy mohou pomoci při uvědomění si našich kvalit, silných stránek, ale také nám reálně ukázat, čeho jsme schopni a při kterých rozhodnutích bychom měli obezřetně zvažovat a odhadnout síly.

Očekávání versus realita

Obecně podle odbornice platí, že ženy mají sklon se podceňovat a muži dělají pravý opak. Uvědomte si však, že rozhodnutí změnit práci nemusí být vždy korunováno i úspěšným koncem. Nezáleží na pohlaví, když přichází zklamání v duchu pořekadla, že sousedova tráva opravdu není zelenější. „Často se stane, že s čím jsme byli nespokojeni na původním pracovišti, objevíme i v novém zaměstnání. Lidem chybí přehled a informace, často srovnávají hrušky s jablky, ať už z pohledu pracovních pozic nebo benefitů, „upozorňuje žena, která každý měsíc pomáhá hledat práci pro stovky uchazečů.

Neúspěch ve výběrovém řízení přes personální agenturu či ucházení se o práci přímo v dané firmě přináší pochopitelné zklamání. Někdy však i nekritický hněv „vůči všem“ či podezřívání z netransparentního výběru. Samozřejmě, taková možnost existovat může, ale podle odbornice je nejčastějším zdrojem podobných emocí nedostatek sebereflexe.

Stanovit si reálné očekávání, které má změna přinést, je první a zásadní krok. Jejich podkladem jsou informace a reálné hodnocení sebe sama – schopností, možností a předpokladů. A zde opět přicházejí ke slovu odborníci. „Ve spolupráci s nimi bychom měli definovat, co opravdu chceme a co můžeme dosáhnout změnou nebo naopak proč by změna nemusela být pro nás to pravé,“ říká Natália Šegedová. „Dobrý konzultant vám dá perspektivu, pohled shora, jiný názor a určitě může doporučit, na čem pracovat, abyste dosáhli vytyčeného cíle.

Share this
Tags

Nejnovější příběhy

Lenovo ThinkCentre M83 MT GAMING

Lenovo ThinkCentre M83 MT GAMING je herní počítač, který nestojí desítky tisíc korun a zvládne populární hry jako Fortnite, GTA V, nebo Roblox. Počítač Lenovo...

Navštivte hawaj.cz a kupte si nadzemní bazén za vynikající cenu

Patříte k milovníkům koupání a vody, v létě se často odebíráte na koupaliště či k sousedům, kteří mají bazén, nebo opouštíte vesnici či město a směřujete k nedalekému...

Orgonitové šperky

Fascinujícím a zcela novým způsobem zpracování šperků jsou orgonitové šperky. Jsou to přívěšky, vytvořené z pryskyřice, ve které jsou zality minerální kameny a kovové...
pr článek

Další články autora