Kariéra zkažená vlastní vinou? Vyhýbejte se častých chyb

on

|

views

and

comments

Každý je strůjcem svého štěstí, tvrdí známé pořekadlo. Mohli byste oponovat, že neplatí na sto procent. Ani na pracovišti. Ale v cestě za úspěchy si někdy házíme klacky pod nohy právě my sami.

Uzavřeli jste se pod sklem ve vašem kolektivu a nedokážete se pohnout z místa?
Pocit nedocenění a stagnace v pracovním životě není až tak neobvyklý. Pokud dojem, že kariéra je na bodu mrazu, trvá příliš dlouho, nabaluje se k němu frustrace, nervozita, nechuť či dokonce se mohou vytvářet komplexy a pocity nejistoty. Dejme však stranou možnost, že za vaším pracovním statusem stojí nepřející šéf, skupina kolegů. Položili jste si otázku, zda absence spokojenosti nevychází z toho, jak pracujete a jak se mezi kolegy chováte?

Jste pouze do počtu?

Důvodů neúspěchu na pracovišti najdete hned několik. Nejčastějšími jsou absence pracovních návyků, nedostatek motivace či neschopnost být plnohodnotnou součástí pracovního týmu. Podle psychologů se v každém kolektivu najde jeden či dva členové, kteří se cítí nedocenění ,. Příčiny, které uvádějí, nejsou objektivní. Negativní nastavení mysli je klíčem téměř ke všem dalším nuancím pracovní deziluze a zklamání.

Pokud se budete neustále stěžovat na věci kolem sebe, ať už v soukromí, nebo v práci, úspěch se dostaví jen těžko. Soustřeďujete se totiž na problém a nikoli na jeho řešení. Postoj se přetaví do pracovních vztahů a vnímání vaší osoby kolegy či nadřízenými a zastaví vás v konkrétní pozici. Nebo v horším případě vás dokonce o místo může připravit.

Pochybnosti a pýcha likvidují schopnosti

Z negativního vnímání vychází, respektive je jeho součástí i nedůvěra ve vlastní schopnosti. Pocit, že něco nedokážete, determinuje postoj k práci a úkolům, které vám určil zaměstnavatel. Výsledkem jsou obavy, odkládání povinností nebo jejich obcházení a přenechání řešení kolegům. Ruku na srdce, vložili byste do takového člena kolektivu důvěru? Strach je přitom jen jednou variantou toho, proč máte pocit, že na určitou práci nejste stvoření. Druhá, o něco ošemetnejšia, je elitářský pocit, že na „tuto práci jste příliš dobří“. Charakterizují ho většinou velké požadavky a nedostatek ochoty vyzkoušet si různé náplně práce a pracovní výzvy. Pokud přemýšlí zaměstnanec takto, není překvapivé, že se připravuje o možnost certifikáty či získání důvěry od nadřízených.

Na vlastním písku

Problematická však může být i ochota pracovat usilovně, ale bez ohledu na potřeby týmu a jen sám za sebe. Dnešní fungování ve firmách je totiž velmi často postavené na týmové práci a kooperaci. Vlci samotáři jsou možná zajímavé postavy v knihách, ale pracovní realita si žádá kontakt s okolím a komunikační schopnosti. Neschopnost přizpůsobovat se a reagovat na podněty okolí, ke kterým se někdy přidruží nevraživé chování vůči kolegům, z vás určitě zaměstnance měsíce neudělají.

Pět vlastností, které pomohou k úspěchu

Komunikativnost – schopnost hovořit o řešeních, ať už verbální, nebo písemně, je na pracovišti velmi důležitá. Je také prokázáno, že lidé, kteří vědí komunikovat v kolektivu, jsou zároveň i dobří posluchači. Obojí se v práci vyplácí.

Analytické myšlení – společně se schopností zkoumat situaci či problém, najít možnosti jeho řešení a realizovat jejich – pokud budete schopna tohoto postupu, na pracovišti budete nepochybně oceněna.

Technické znalosti – ovládat počítače a moderní technologie, pracovat s digitálními médii a vymoženostmi digitální doby je jedním ze znaků dobrého moderního zaměstnance. Nebojte se své znalosti rozvíjet – pomoci může školení, zběhlý kolega, ale i podrobné postupy na Google.

Týmový duch – některé zaměstnání vyžadují introvertního kreativce, který nejraději dělá na vlastní pěst. Ale většina firem ocení člověka, který dokáže na řešeních pracovat v týmu a nesnaží se násilně prosadit sebe sama na úkor řešení, které vyžadují více zainteresovaných.

Adaptabilita – umět se přizpůsobit, reagovat na nové výzvy, podněty, ale také problémy – to je v práci nesmírně důležité. Pokud podobnou vlastnost prokážete, pověst skvělého zaměstnance vás nemine.

Share this
Tags

Nejnovější příběhy

Lenovo ThinkCentre M83 MT GAMING

Lenovo ThinkCentre M83 MT GAMING je herní počítač, který nestojí desítky tisíc korun a zvládne populární hry jako Fortnite, GTA V, nebo Roblox. Počítač Lenovo...

Navštivte hawaj.cz a kupte si nadzemní bazén za vynikající cenu

Patříte k milovníkům koupání a vody, v létě se často odebíráte na koupaliště či k sousedům, kteří mají bazén, nebo opouštíte vesnici či město a směřujete k nedalekému...

Orgonitové šperky

Fascinujícím a zcela novým způsobem zpracování šperků jsou orgonitové šperky. Jsou to přívěšky, vytvořené z pryskyřice, ve které jsou zality minerální kameny a kovové...
pr článek

Další články autora