Rezidence v Čechách překvapuje obrovskou plochou. Má vinici, stáj a přistávací plochu pro helikoptéru!

on

|

views

and

comments

Když se řekne rezidence, víme, že si máme automaticky představit velké bydlení na pořádném prostoru, obvykle s doplňkovými budovami různých funkcí. V českém Kostelci nad Ohří vznikl speciální „veľkodom“, kterému kromě běžných funkcí nechybí ani rozsáhlá vinice, stáj pro koně, ani hangár s přistávací plochou pro vrtulník. Investoři mají totiž velmi blízko nejen ke koním, ale ik vrtulníku.

Právě záliba v létání vrtulníkem pomohla majiteli objevit pozemek, na kterém se nacházel areál staré cihelny. Ležel nad řekou Malou Ohří, z jihu ho lemovala příjezdová komunikace mezi obcemi Kostelec nad Ohří a Poplze, ze západu pole, ze severu svah vedoucí k řece. Na východní straně se nacházely sousední objekty. Rozlehlý prostor a okolní příroda majitele při průletu vrtulníkem tak nadchly, že dlouho neváhal a pozemek koupil.

Výhled na Říp i hrad Hazmburk

Následovala architektonická soutěž, které se zúčastnili tři studia. Zvítězili architekti z ateliéru ADR s.r.o. pod vedením MgA. Aleše Lapky. „Jednou ze základních myšlenek našeho architektonického návrhu bylo využití průhledů z domu směrem na jednotlivé vrcholy Českého středohoří. Z centrální chodby v domě je vidět horu Říp a zároveň i středověký hrad Hazmburk, z jídelny a kuchyně se otevírá výhled na celé České středohoří, „popisuje zakomponování projektu do prostředí hlavní architekt.

Moderní rozlehlá rrezidencia obložená cedrem
Monolitická vila je dlouhá více než 100 metrů a členěna vpadlýma krytými terasami, které rytmicky dělí siluetu objektu. Zdroj: BoysPlayNice

Sportoviště, vinný sklep, hangár i domek pro správce

Investor si přál obytný komplex pro celou rodinu, která měla zahrnovat budovu správce areálu. Kromě samotné vily si přál vinice a sklep pro lisování vína, sportoviště, stáje pro koně a hangár pro helikoptéru.

Z původního komplexu staré cihelny se zachoval pouze komín. Cihly z něj byly rozebrány následně použity na stavbu vinného sklepa. Do architektonického řešení promluvil i lichoběžníkový tvar původně industriálního pozemku.

Moderní rozlehlá rrezidencia obložená cedrem
Hned při vstupu do areálu se nachází domek správce, rodinný dům majitelů je na hraně svahu, kde je nádherný výhled na České středohoří. Zdroj: BoysPlayNice

Nenápadně, střízlivě a prakticky, s úctou k prostředí

Přes množství různých funkcí a velikosti pozemku je základním konceptem řešení stavby nenápadnost. Majitelé si přáli, aby jejich rezidence nepůsobila jako pěst na oko, ale aby v dálkových pohledech spíše jemně splývala s prostředím.

Domácí i architekti se shodli v dispoziční a provozní jednoduchosti a přehlednosti. Všechny novostavby jsou nad zemí jednopodlažní a rovnoměrně umístěny na pozemku v logickém uspořádání.

Hned při vstupu do areálu se nachází domek správce, rodinný dům majitelů je na hraně svahu, kde je nádherný výhled na České středohoří. Mezi tyto objekty jsou osazeny ostatní – vinice, vinný sklep, tenisové a volejbalové hřiště. Stranou od obytné části, v nejvyšším místě pozemku leží budova stájí a hangáru. Doplňuje je venkovní jízdárna a heliport.

Betonové desky, travertin, cedr a sádrové omítky

Nejen plocha domu, ale i jeho délka je obdivuhodná. Monolitická vila je dlouhá více než 100 metrů a členěna vpadlýma krytými terasami, které rytmicky dělí siluetu objektu. „Celou hmotu stavby definují dvě betonové desky – podlaha a strop, mezi nimiž se střídá pět základních provozních celků objektu a pět teras.

Share this
Tags

Nejnovější příběhy

Lenovo ThinkCentre M83 MT GAMING

Lenovo ThinkCentre M83 MT GAMING je herní počítač, který nestojí desítky tisíc korun a zvládne populární hry jako Fortnite, GTA V, nebo Roblox. Počítač Lenovo...

Navštivte hawaj.cz a kupte si nadzemní bazén za vynikající cenu

Patříte k milovníkům koupání a vody, v létě se často odebíráte na koupaliště či k sousedům, kteří mají bazén, nebo opouštíte vesnici či město a směřujete k nedalekému...

Orgonitové šperky

Fascinujícím a zcela novým způsobem zpracování šperků jsou orgonitové šperky. Jsou to přívěšky, vytvořené z pryskyřice, ve které jsou zality minerální kameny a kovové...
pr článek

Další články autora